Į ką reikėtų atkreipti dėmesį perkant lanką?
Dažnai žmogus, norintis nusipirkti lanką, susiduria su žinių stoka ir sunkumais renkantis lanką. Jis neįvertina galimų skirtingų lanko parametrų, nežino, kokių papildomų priedų reikia komplektuojant lanką ir kaip jį parinkti konkrečiam žmogui.
Su šaudymo ir lankų derinimo problemomis susiduria net ir žmonės jau turintys lankus.
Visų pirma, renkantis lanką, reikia turėti omenyje, kad dabartiniai lankai gaminami panaudojant naujausias technologijas, todėl jų galimybės neįtikėtinai skiriasi nuo senovinių savos gamybos lankų. Tuo tarpu visuomenėje dėl žinių trūkumo gajūs įvairūs stereotipai ir lankai siejami su filmais apie indėnus ar žaislais gaminamais iš medžio ir skalbinių virvės.
Taigi, norėtume pateikti keletą esminių punktų, į ką svarbu atsižvelgti renkantis lanką:
-Kokio tipo lanką norite įsigyti: skriemulinį, olimpinį ar tradicinį?
-Kokiems tikslams perkate lanką: dovanai, sportui, medžioklei ar pramogai?
-Kokių tam reikės strėlių?
-Kokia reikalinga strėlei aikštelė?
-Reikalingas antpirštis, paleidėjas ar pirštinė?
-Peep sight - templės dioptras, akutė.
-Ar reikalingas taikiklis ir koks?
-Skopas (lęšis korpuse)
-Strėlinė
-Stabilizatorius
-Virvutė, kilputė (lankui laikyti)
-Lankinė - dėžė lankui saugiai transportuoti ir laikyti.
-Taikiniai.
-Nuspręskite, kokią sumą pinigų planuojate išleisti pirkiniui.
-Norėdami išvengti papildomų išlaidų, pirkite lanką tik žinodami, kaip jis atrodo pilnai sukomplektuotas.
Kokį lanką pasirinkti?
Skriemulinį, olimpinį ar tradicinį? – tai kiekvieno žmogus asmeninis reikalas.
Skriemulinis lankas – tai pažangių technologijų ir mokslo pasiekimas. Lanko pečiai dažniausiai pagaminti iš karbono ir todėl nebūtina po kiekvieno šaudymo nuimti templę. Šaudant iš skriemulinio lanko naudojamas specialus templės paleidėjas - templė nelaikoma pirštais. Tokio tipo lankai turi du taikymosi dioptrinius taškus, kaip ir šautuvas. Vienas taškas yra taikiklis, o antras taškas yra dioptras, įtaisytas į templę. Būtent dėl šios priežasties iš tokio lanko labai lengva greitai išmokti taikliai šaudyti - sporto meistro lygį, su gero trenerio pagalba, žmogus gali pasiekti per pusmetį.
Pabrėžtina, kad tai labai taiklūs ginklai. Pagal taiklumo ir galingumo charakteristikas skriemuliniai lankai gerokai lenkia lygiavamzdžius šautuvus.
Amerikoje ir kitose šalyse labai populiari medžioklė skriemuliniais lankais. Aukščiausio lygio varžybos skriemuliniais lankais vyksta visame pasaulyje. Tai Pasaulio, Europos čempionatai, Pasaulio taurės etapai ir Europos Grand prix, Parolimpinės žaidynės ir aišku šalių čempionatai su įvairiais komerciniais ir nekomerciniais turnyrais. Tik į Olimpinių žaidynių sąrašą tokio tipo lankas dar neįtrauktas.
Olimpinis lankas – tai vienintelis lankas, su kuriuo leidžiama dalyvauti Olimpinėse žaidynėse. Vasaros varžybų nuotolis yra iki devyniasdešimties metrų. Tokio tipo lanke leidžiama naudoti taikiklį, tačiau tai yra tik vienintelis taikymosi taškas. Paleidžiant templę, draudžiama naudoti specialius paleidėjus. Galima naudoti tik pirštinę arba odinį antpirštį, pirštų odai apsaugoti. Po kiekvieno šaudymo būtina nuimti templę, kad nesideformuotų lanko pečiai. Iš tokio tipo lanko sunkiau išmokti taikliai šaudyti. Sporto meistro lygio vidutiniškai pasiekiama per 3-5 šaudymo metus.
Tradicinis lankas – panašiausias į senovėje naudotus lankus. Šaudant iš tokio lanko varžybose draudžiama naudoti taikiklius. Šaudoma tik medinėmis strėlėmis ir tik su natūraliomis plunksnomis. Varžybose nuotolis iki 55 metrų. Tradiciniai lankai laikomi daugiau skirti pramogoms.
Nepaisant to, kad iš tradicinio lanko labai sunku išmokti taikliai šaudyti, tokio tipo lankai labai populiarūs pasaulyje dėl savo paprastumo. O dėl originalios senovinės išvaizdos dažnai perkami dovanoms.
Kokiu tikslu perkate lanką? Dovanai, sportui, medžioklei ar pramogai?
Tai labai svarbus punktas. Nemažai žmonių, nusipirkę lanką, priversti vėl leisti pinigus, nes tenka keisti lanko priedus, arba net visą lanką.
Jeigu perkate lanką sportui ir norite siekti aukštų rezultatų bei dalyvauti varžybose, tai geriau pasikonsultuoti sporto mokyklose su sportininkais. Sportiniam lankui netinka medžiokliniai ir pramoginiai priedai. Sportui geriau rinktis žinomų gamintojų lankus, iš kurių šaudoma ir tarptautinėse varžybose. Tai garantuoja patvarumą ir kokybę.
Medžiokliniam lankui taip pat reikalingi specifiniai priedai ir be konsultacijų surinkti kokybišką komplektą gali būti sunku. Taip pat pabrėžtina, kad medžioklei reikalingas galingesnis lankas. Jis turi pasižymėti ypač tylaus užtaisymo galimybe.
Pramoginis lankas gali būti visai nedidelės tempimo jėgos. Netgi iš vaikiškų lankų paleidžiamos strėlės lekia taikliai iki dvidešimties metrų. Tereikia nusipirkti pramoginius (mokomiesiems lankams skirtus) priedus ir bus galima šaudyti savo malonumui sode arba nuosavo namo kieme.
Kokių reikia strėlių?
Dažnai žmonės siekia strėlių nusipirkti kuo pigiau. Šaudant sode ar laukuose, žinoma, nereikia pirkti tokių, iš kurių šaudoma Pasaulio čempionatuose. Bet reikia atsiminti, kad pačios pigiausios aliuminio strėlės - labai panašios į brangesnį analogą - gaminamos iš labai minkšto aliuminio. Po kelių dešimčių šūvių jos praranda savo lygumą. Pačiam lyginti strėles be specialių įrankių neįmanoma, o specialistų paslaugos ganėtinai brangios.
Standartinės strėlės iš aliuminio ir pigiausios karboninės kainuoja beveik vienodai. Aliuminis lengviau atlaiko pataikymus į įvairius akmenukus, o karbonas nelinksta nuo kieto skydo, arba pataikymo į medį.
Kompleksinės aliuminio \ karbono strėlės ir brangiosios karboninės strėlės gaminamos aukšto lygio varžyboms, aukštų rezultatų siekimui. Tai labai brangios strėlės. X10 ir X10 Protour yra geriausios strėlės visose šaudymo iš lanko rungtyse.
Kokia reikalinga aikštelė?
Aikštelė – tai vieta, ant kurios dedama strėlė prieš šūvį. Tradiciniame lanke vietoje aikštelės naudojamas odos gabaliukas, arba strėlė dedama ant rankos piršto.
Skriemulinio lanko aikštelės skiriasi nuo medžioklinių. Medžiokliniame lanke galima naudoti ir sportinę aikštelę. Tačiau sportiniame lanke naudojant medžioklinę aikštelę sunku pasiekti gerų rezultatų.
Olimpiniam lankui tai pat tinka mokomoji aikštelė, jei šaudoma pramogai ar lankininkas yra pradedantysis. Tačiau dalyvaujant varžybose ir siekiant aukštų rezultatų būtina pasirūpinti profesionalia aikštele.
Reikalingas antpirštis, paleidėjas ar pirštinė?
Antpirštis ir pirštinė naudojami pirštų apsaugai, paleidžiant templę pirštais. Dažniausiai taip šaudoma iš tradicinių ir olimpinių lankų. Antpirštį dažniau naudoja sportininkai, o pirštinę - medžiotojai ir šaudantys iš tradicinių lankų.
Paleidėjas naudojamas šaudant iš skriemulinių lankų. Toks prietaisas labai padidina lanko taiklumą. Yra dvi populiariausių paleidėjų rūšys: „Kastetiniai“- laikomi rankos pirštais ir „Riešiniai“- kabinami ant rankos riešo.
Peep sight- temples dioptras, akutė.
Naudojamas tik skriemuliniame lanke. Standartinis - su skylute, o profesionalesnis turi įtaisytą lęšį.
Ar reikalingas taikiklis ir koks?
Taikiklis dažniausiai naudojamas olimpiniame ir skriemuliniame lanke. Šaudant iš tradicinio lanko taikiklį naudoti draudžiama.
Skriemulinio lanko taikikliai būna medžiokliniai ir sportiniai. Medžioklinis taikiklis turi korpuse 4-5 suderintus taikymosi taškus, skirtus šaudant įvairiais atstumais. Sportinis taikiklis turi vieną taikymosi tašką. Į taikiklio korpusą įtaisytas lęšis, artinantis taikinį nuo dvejų iki aštuonių kartų. Besikečiant nuotoliui taikiklį reikia pakelti arba nuleisti (atlikti pataisą).
Skopas (lęšis korpuse)
.
Strėlinė
Medžiojant skriemuliniais lankais, strėlinės tvirtinamos prie lanko. Šaudant iš tradicinių lankų, strėlinė tvirtinama ant nugaros arba kabinama ant liemens diržo. Šaudant varžybose iš olimpinių ir skriemulinių lankų strėlinė tvirtinama ant liemens diržo.
Stabilizatorius
Medžiokliniame lanke naudojami trumpi stabilizatoriai, o sportiniame lanke ilgesni. Tradiciniame lanke stabilizatoriai nenaudojami. Stabilizatorius šūvio metu slopina smūgius ir garsus.
Raištis, kilputė (lankui laikyti)
Šis priedas iš pažiūros gali atrodyti mažai reikšmingas, tačiau juo pasinaudojus išryškėja privalumai.
Lankinė - dėžė lankui saugiai transportuoti ir laikyti
Išleidus pinigus lankui, aktualu pasirūpinti jo apsauga keliaujant. Transportuojant lanką viešuoju transportu ar automobilyje patogiau naudoti minkštą dėklą. Skrendant lėktuvu ar važiuojant traukiniu, patogiau naudoti kietą dėžę.
Taikiniai
Jeigu planuojate šaudyti iš lanko sode ar gamtoje tai skydas yra būtinas. Tą pačią strėlę galima naudoti tūkstančius kartų, jeigu ji iššauta į tam skirtą daiktą. Šiuo atveju medinė tvora arba kelmas šaudymo tikslams visiškai netinka.
Nuspręskite, kokią sumą pinigų planuojate išleisti pirkiniui
Nusipirkti gerą lanką pigiai sunku. Tradiciniai lankai, tinkantys varžyboms kainuoja nuo 700 litų ar daugiau. Geros kokybės skriemulinių, olimpinių, sportinių lankų kainos yra nuo 500 eurų. Kokybės lyderiai, skriemulinių lankų gamyboje yra Amerikos gamintojai. Olimpinių lankų gamyboje lyderiauja Korėjos ir Amerikos gamintojai. Neblogos kokybės tradicinius lankus gamina netgi Estijos gamintojai. (Nurodytos kainos be lanko priedų.)
Dauguma žmonių susidarę nuomonę, kad šaudymas iš lanko yra labai brangus sportas. Tačiau yra ne visai taip. Geras lankas kainuoja ne daugiau kaip geras dviratis, slidės, burlentė ir t.t. Netgi daug šaudantis sportininkas iš to paties lanko gali šaudyti penkis ar daugiau metų. Jeigu iš strėlių nešaudoma į pašalinius daiktus, tai ir jos tinkamos ne vienus metus. Pagrindinės išlaidos siejamos su templės keitimu kas 5000-7000 šūvių. Tai tikrai nėra brangu.