Šaudymas iš laidynių (ragatkių), kas tai?

 

Didžioji dalis gyventojų savo gyvenime buvo susidūrę su laidynėmis vaikystėje, bet maža dalis žino apie tai, kad yra šaudymo iš laidynių sporto šaka. Tai rimta ir lapai greitai populiarėjanti sporto šaka apie kurią Lietuvoje žino labai maža žmonių dalis. Stengsimės trumpai ir aiškiai pateikti pagrindinius sporto šakos privalumus, laidynės parinkimo principus, šaudymo iš laidynės bazinės technikos ypatumus ir šaudymo varžybose pagrindus.

 

1. Amžius.

Šaudyti iš laidynių gali visi asmenys nuo 6 iki 106 metų:). Laidynės tempimo jėga yra nuo 0,5 iki 1.5 kg, todėl aktyviai sportuoti ar pramogauti gali ne tik sveiki, bet taip pat fiziškai silpni ir neįgalus žmonės. T.y. šioje sporto šakoje jokio amžiaus cenzo. Šaudymo atstumas yra labai mažas, o taikiniai dideli, todėl idealus regėjimas nėra prioritetas. Žmogus gali ne tik propaguoti miegamą sporto šaką, pramogauti, bet taip pat gali rungtyniauti varžybose aukščiausiame lygyje iki gilios senatvės. Naudojant papildomą įrangą šaudyti iš laidynių gali silpnaregiai ir visiškai akli asmenys.

 

2. Minimali tikimybė gauti sportine traumą.

Didžioji dalis sporto šakų turi tam tikras apribojimus, o sportuojantis profesionaliai dažnai patiria sportines traumas kuriuos atsiliepia visą gyvenimą arba riboja sportininko rezultatų augimą. Dėl mažo laidynės svorio ir nedidelės laidynės tempimo jėgos šaulys gali atlikti tūkstančius šūvių nebijant gauti persitreniravimo ar kitokią traumą. Tai labai ženklus sporto šakos privalumas.

 

3. Šaudymo iš laidynių atstumai varžybose.

Pasaulio ir Europos čempionatų rungtyse šaudoma tik 10 m distancijoje. Kituose tarptautiniuose turnyruose galimos papildomos šaudymo rungtys iš 15 ir 20 metrų, tačiau 10 metrų šaudymo rungtis turi būti įtraukta į varžybų tvarkaraštį.

 

4. Taikiniai ir šratai.

Šaudyme iš laidynių naudojami krentantis taikiniai veikiantis biatlono principu. Pasaulio ir Europos čempionatų rungtyse naudojami tik krentantis taikiniai 8, 6, 7, 5 ir 4 cm skersmens į kuriuos šaudoma iš 10 m. Atstumas tarp taikinių turi būti 10 m. Lietuvos laidynių sporto federacijos patvirtintos papildomos rungtys vaikams ir pradinukams kuriuose šaudoma į popierinius taikinius kurių skersmuo yra 16, 20 ir 40 cm. Šratų gaudyklių fonas yra juodos spalvos. Šratų gaudyklių medžiaga yra iš poliesterio kuris puikiai sulaiko iššautus šratus. Lietuvos laidynių sporto federacijos ir tarptautinės šaudymo iš laidynių federacijos WSA taisyklėmis patvirtintas leidžiamas šratų skersmuo yra nuo 6.35 iki 9.5 mm.

Taikinio centras yra 140 cm nuo žemės paviršiaus. Už taikinio rekomenduojame pakabinti pataline arba poliesterio užuolaidą siekiant apsaugoti aplinką esančią už taikinio. Medžiaga iš poliesterio puikiai sulaiko šratus, todėl labai gerai tinkama šratų gaudyklėi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biatlon, krentančių taikinių skydas -gaudyklė

5. Laidynės.

Tik tikslumo rungtyje leidžiama naudoti laidynės taikiklius. Sportinės laidynės gumos negali būti ilgesnės nei 30 cm, o plotis negali viršyti 25 mm. Draudžiama naudoti riešo atramą, infraraudonųjų spindulių įrangą arba taikiklį su pagalbiniu teleskopo apšvietimu. Magnetas negali būti montuojamas balnelyje, negalima naudoti mechaninio prietaiso šrato paleidimui.

 

6. Teisingo šūvio pagrindai.

Kiekvienas turi suprasti svarbiausią taisyklę. Gerai šaudantis šaulys yra žmogus, sugebantis pakartoti visus judesius vienodai.

Pirma. Svarbu kaip jus laikote laidynę. Ar galėsite tokį paėmimą atkartoti kiekvieno šūvio metu? Reikia pasirinkti jums priimtiniausią ir patogiausią laidynės laikymo būdą.

Antra. Pakėlus laidynę, prieš pradedant taikytis, įsitikinkite ar laidynė rankoje nesuskersuota, ar gumos įtemptos tolygiai ir vienodai.

Trečia. Prisidėjimas prie veido (inkaravimas) kiekvieno šūvio metu turi būti toje pačioje vietoje. Mažiausias inkaravimo neatitikimas duos tolimą klaidą taikinyje.

Ketvirta. Šratas turi būti laikomas toje pačioje balnelio vietoje. Todėl centrinėje balnelio dalyje rekomenduojama padaryti skylę šrato centravimui.

Penkta. Svarbi balnelio vienodo laikymo kontrolė. Balnelio kraštai turi būti viename lygyje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neteisingai Teisingai

 

Šešta. Šaudant iš laidynės labai svarbu kontroliuoti vienodą laidynės palenkimą nuo kuriuo priklauso pataikymo į taikinį aukštis ir šoninė paklaida. Didžioji dalis sportininkų, šaudančių iš laidynių, palenkia laidynę beveik 90 laipsnių kampu nes tokiu būdu lengva kontroliuoti laidynės pavertimą kontroliuojant gumų projekciją. Žemiau pateikti paveiksliukai su palenkimo kontrolę atsižvelgiant į gumos projekciją.

 

Netinkama kontrolė Tinkama kontrolė Netinkama kontrolė

 

Septinta. Svarbu tinkamai pasirinkti šrato dydį nuo kuriuo taip pat priklauso pataikymo į taikinius tikslumas. Šratus reikia atšaudyti stebint grupės dydį. Ant kartoninio lapo kabinamas baltas lapas su nupieštu 8 cm taikiniu. Šaudant po 50 šūvių skirtingo skersmens šratais į skirtingus baltus lapus galima akivaizdžiai pamatyti kurie šratai geriau grupuoja ir mažiau reaguoja į šaulio klaidas.

 

Aštunta. Renkantis naują laidyne rekomenduojama pirmus šūvius šauti iš 3 metrų atstumo į popierinį taikinį. Tokios procedūros rekomenduojama laikytis siekiant suprasti kuri laidynė šauna arčiau centro ir kurią laidynės vietą naudoti taikymuisi.

 

Devinta. Svarbu pasirinkti tinkamą laidynės gumų ilgį atitinkantį šaudančiam sportininkui. Turime suprasti, kad mažam vaikui pritaikyta laidynė negali tikti suaugusiam žmogui, nes gumos ilgis bus trumpas. Tokia pati situacija būtu jei suaugusiam, aukštam žmogui pritaikyta laidynę duosime šaudyti vaikui. Iš tokios laidynės vaikas negalės taikliai šaudyti į taikinį, o gumos resursas būtu labai mažas, ji plyštu. Rekomenduojame naudoti terraband firmos gumas kuriuos turi puiku elastingumą, gera kinetinės energijos perdavimą ir ilgą naudojimo resursą.

 

Stengsimės skelbti kuo daugiau informacijos ir video medžiagos apie šaudymą iš laidynių. Tikimės, kad dėka viešinamos informacijos, bendromis jėgomis sieksime aukščiausių pasiekimų Lietuvos sportininkų šaudančių laidynėmis. Tikime, kad per trumpą laiką pavyks suburti pajėgių sportininkų komandą galinčių tinkamai atstovauti Lietuvą aukščiausio lygio varžybose.

 

Papildoma informacija:

www.archery-kaunas.lt

Youtube: slingshot lithuania

 

Pagarbiai,

Vladas Šigauskas

+37060555626